8) Mokslas gali viską, tiesa – nepigiai.

8

Tiesa, TSS orientavosi į visai kitą rinką nei dauguma gyvenimo būdo formuotojų. Jos klientės – tik turtingos gyventojos. Jų gyvenimo būdo esmė – amžinybė. Amžinybė, žinia – viena tobulybės formų. Jos buvo siekiama kitokiomis formomis, nei prieinamos paprastoms mirtingosioms[6]. Pagrindinį vaidmenį tame vaidino medicina.

Pirmiausiai – genetika. Kai kurios turtingos gimdytojos pradėdavo savo palikuones mėgintuvėliuose, tuomet ištaisydavo zigotos DNR taip, kad būtų pašalinti visi galimi genetiniai defektai, kurie galėtų sukelti ligas ar sutrikimus, įvesdavo reikalingus ilgaamžiškumo kodus ir, pagal pageidavimus, sustiprindavo kitas norimas genetines savybes. Taip buvo pradėta ir TSS.

Kitas etapas – gyventojoms išaugus, tapus savarankiškomis ir, be abejo, įgijus pakankamai dideles sumas pinigų. Prasidėdavo individualūs įgeidžiai. Pradedant senovinėmis plastinėmis operacijomis – veidai, krūtys, užpakaliai, paprastieji penio padidinimai ar dažnai besikartojančios mergystės plėvės atstatymo operacijos.

Aukštesnis lygis – biotechnologijos. Besirūpinančioms savo seksualiniais sugebėjimais ir potraukiais siūlomas platus biologinių įtaisų pasirinkimas – kas užsiaugindavo keletą papildomų penių, kas susiformuodavo ypatingos formos vaginą arba išsiaugindavo ją ant išangės ir taip toliau. Seksualiniai dalykai – visuomet sraute. Šiame lygyje prasidėdavo ir ypatingai sudėtingos, ilgai trunkančios ir vis dar nemenkai rizikingos kitų gyvūnių organų išauginimo motininiame organizme ar net jų implantavimo operacijos. Jei kalbant apie seksą, tai populiaru buvo užsiauginti arklės arba kiaulės penį. Tikri mikrochirurgijos šedevrai, nes reikėdavo suderinti ir kelias kiek skirtingas nervų sistemas, o tai ne taip paprasta. Be abejo, seksualinio tobulinimosi sritis toli gražu nebuvo vienintelė – kai kas reikalavo lokės raumenų, o kai kas netgi bandė įsistatyti erelės akis. Deja, ne visos gyvūnės visais atvejais tiko. Ypač pagal kišenę. Tačiau visada galėdavai išsiauginti ir sau prisitaikyti žmogiškų atsarginių detalių iš geriausios toms detalėms žmogiškos DNR rūšies ir tai buvo gana pamanoma, todėl tokių detalių paklausa visada buvo aukšta.

 Ir paskutinis mados klyksmas – kyborginė bioinžinerija. Ypač ji išpopuliarėjo, kai buvo atliktas didelis šuolis įvaldant AI. Vis geriau įvaldant AI algoritmus, vis geriau buvo suprasti ir gyventojiškojo intelekto algoritmai. Tuo pačiu jie buvo geriau suderinti. Maža to, AI – tai grįžtamąjį ryšį turintis, tai yra besimokantis algoritmas, o mokslininkėms pagaliau pavyko tą grįžtamąjį ryšį pasiųsti atgal į gyventojos biologinę nervų sistemą ir net įtvirtinti smegenų sinapsinėse jungtyse. Todėl, pavyzdžiui, futbolininkė, pasikeitusi savo biologines kojas į AI valdomas kyborgines, automatiškai pasižymėdavo daug išradingesne kamuolio valdymo technika, nei talentingiausia biologinė futbolininkė. Tai daug ką pakeitė sporte. Aišku, tokie sudėtingi technologiniai sprendimai buvo prieinami toli gražu ne visoms. Dažniau buvo perkamos, pavyzdžiui, nikeliuotų išstumiamų ir įtraukiamų ragų technologijos. Vis vien įdomu.

Kiek sunkiau sekėsi su įvairių technologijų pritaikymu smegenims. Nei biologės, nei kibernetikės vis dar negalėjo vienareikšmiškai atsakyti kaip veikia gyventojos sąmonė. Tuo labiau to negalėjo atsakyti ir IT specialistės – AI veikė visai kitu principu. Smegenis buvo galima operuoti pašalinant ką nors nereikalingo, bet priauginti jose kažką sekėsi labai sunkiai, o pačių smegenų persodinti vis dar niekam nepavyko. Smegenų operacijos tebebuvo pačios rizikingiausios – mirtingumas didžiausias, taip pat kaip ir kitokios nesėkmingos baigties ar nepageidaujamų šalutinių efektų rizika. Kone vienintelė pažanga – tiesioginis smegenų prijungimas prie tinklo, taip šiek tiek paspartinama informacijos paieška ir jos apdorojimas. Na, ne taip ir prastai, žinant, kad tinkle galima kreiptis ir į AI, kuri gali pateikti ieškomą sprendimą pagal pateiktą užklausą. Tačiau ne kažkas, žinant, kad tokį patį veiksmą gali atlikti ir paprasta mirtingoji, prisijungusi prie tinklo paprastuoju būdu, tik kiek lėčiau. Tiesioginio ryšio tarp AI ir neuromediatorių užmegzti vis dar nepavyko. Atminties gebėjimams ir dydžiui smegenyse vis dar galiojo senieji apribojimai ir geresnio automatizuoto (pasąmoninio) duomenų valdymo tekdavo siekti vis tomis pačiomis senovinėmis priemonėmis. Jausmai, charakteris ir taip toliau, tai ką mes paprastai vadiname psichologijos sfera, vis dar buvo valdomi prieštvaninėmis priemonėmis, todėl, pavyzdžiui, stipri valia vis dar turėjo būti išvystoma auklėjimu arba gyventoja turėdavo išvystyti ją pati. Ištobulėjo tik psichotropiniai vaistai, valdantys įvairiausias gyventojos psichines būsenas ir gydantys įvairius sutrikimus. Bėda ta, kad tos būsenos būdavo gana dirbtinės, tai yra vaistai veikdavo panašiai kaip alkoholis ar narkotikai, todėl jų pagalba stiprią valią kurį laiką demonstravusi gyventoja vėliau turėdavo gulti į priklausomybių kliniką, kur jos gydymas buvo dar sudėtingesnis ir ilgesnis nei šiaip narkomanių ar alkoholikių.

Ką gi, ne viskas dar išspręsta, bet progresas vyko. Galų gale, ką tik paminėti gyventojos patobulinimai buvo tik „vyšnaitės ant torto“, o pats „tortas“ – ilgaamžiškumas – buvo kepamas gana gerai. Šiuo metu nustatyta, kad idealiai iškeptas „tortas“ – apie 800 metų, kuriuos gali išgyventi gyventoja, jei jos konstrukcijos iki galo tinkamai prižiūrimos ir pastoviai atnaujinamos. Tiek dar neteko išgyventi niekam, nes tiesiog amžinybės inžinerijai dar nėra tiek metų – kol kas ilgiausiai gyvenančios patobulintos gyventojos turi apie 100 metų. Niekas nesišaipo, kad anokia čia amžinybė – tik 800 metų. Visos supranta, kad šis mokslas vis progresuoja ir pagrįstai tikisi, kad iki kol nugyvens tuos 800 metų mokslas bus pratęsęs galimus gyvenimo trukmės terminus į žymiai ilgesnius ir taip toliau. Kol, kas čia žino, gal vieną dieną bus oficialiai paskelbta, kad nuo šiol pasiekėme ir visiško nemirtingumo galimybę? Nepurkštauja nė tos, kurios kol kas nesijaučia galinčios įpirkti visų paslaugų, reikalingų prasitęsti gyvenimą iki 800 metų. Prasitęsia, kiek gali, ir tikisi, kad technologijoms tobulėjant ši inžinerija vis pigs ir taip jos galės įpirkti vis daugiau ir daugiau gyvenimo.

Tokie dalykai – ne bazininkės kišenei. Šiai tenka tenkintis pigesniais hobiais, pramogomis ir saviraiškos būdais. Net ir minimalus amžinybės paslaugų paketas jai sunkiai įkandamas. Pasitaikydavo, aišku, tokių, kurios lėšų šiam reikalui įgydavo laimėję loterijoje, gavę didelį palikimą ar iškovoję didelį ieškinį teisme teisingumo kovotojų pagalba, bet, kiek žinojo TSS, tokių atvejų nebuvo daug. Nėra ko norėt. Kuo arčiau tobulybės – tuo didesnė prabanga, todėl toli gražu net ir ne visos dirbančiosios galėjo pretenduoti į amžinąsias. Ypač tos, kurios dirbo labiau iš idėjos, o ne dėl pajamų, nes šių, atsisakę darbo, būtų gavę daugiau iš bazinės pašalpos. Egzistavo gana aiški apatinė pajamų lygio riba norint patekti į šį klubą. Užtat viršutinė – neegzistavo. Variantų kokia individe ir kaip save susikonstruoti buvo daugybė. Jei vienai rūpėjo tobula išvaizda, kitai – milžiniška jėga. Galima, aišku, už pinigus suderinti ir vystyti abu variantus, bet tuomet atsiras dar koks trečias, ketvirtas, penktas noras ir taip toliau… Ne veltui sakoma, kad tobulybei ribų nėra.

Kol kas tai nepigu. Kainuoja DNR tikrinimas – ar neįvyko kokių nors mutacijų. Jei taip – reikia tvarkyti tas sveikatos sritis, kur galimos rizikos. Net ir be mutacijų visi organai dėvisi – vieni lėčiau, kiti greičiau, priklausomai nuo jų naudojimo ypatybių, nuo jų galimybių pradinių sąlygų, nuo to kokie, kaip ir kelintą kartą buvo persodinti ir taip toliau. Reikia visą laiką juos atnaujinti, tvarkyti ir keisti. Po kurio laiko – vėl. Galiausiai, įvairūs minėti patobulinimai, ypač vadinamieji chimeriniai, kai sujungiami du skirtingi organizmai, gali visaip trumpinti bendrą organizmo ar atskirų jo dalių tarnavimo ciklą. Taip atsitinka ir dėl paprastesnių biologinių pakeitimų, net plastinių operacijų. Kartais ir šiaip atsiranda visokių nenumatytų komplikacijų, šalutinių efektų, atmetimo reakcijų ir panašiai, organizmas – sudėtingas dalykas. Galiausiai, svarbi ir nuolatinė bei akyla, pati elementariausia organizmo priežiūra, kad jis neužsikrėstų, pavyzdžiui, virusinėmis ligomis. Visus organizmo negalavimus svarbu pastebėti kuo anksčiau ir užkirsti kelią jiems toliau vystytis. Tam amžinosios[7] organizme montuojama daugybė visokiausių jutiklių, kurie jungiami prie jo AI, ir pastoviai jai siunčia signalus apie visokiausių matavimų būklę. AI kiek apdorotus signalus siunčia į pacientės sveikatos priežiūros įstaigos AI, kurios yra gana sudėtingos ir geba nustatyti pačius įvairiausius pavojus jos sveikatai pačiais įvairiausiais lygiais ir niuansais bei priimti sprendimus dėl pacientės ir/arba jos gydytojos perspėjimo.

Iš principo, vieninteliai jos darbo reikalai, pritaikomi ir bazininkėms, buvo biologinės lyties keitimo operacijos. Na, dar atvejai, kai reikdavo keisti kuriuos nors organus dėl ligos. Ir tai ne visiškai. TSS klientės, priklausomai nuo piniginės storio, galėdavo keisti biologinę lytį ir organus kada tik nori ir kaip tik nori, arba kai reikia. Bazininkėms galimybė pasikeisti biologinę lytį nemokamai buvo suteikiama du kartus per gyvenimą, o organų keitimą reglamentavo painios ir su įvairiomis išlygomis taisyklės. Visa kita, maloniai prašom, – už savo pinigus. Teisingai. Bendrovės ir dirbančiosios ir taip suneša visas jų bazines pašalpas, iš kurių, galima neblogai gyventi, o taip pat ir socialinio draudimo fondą, kuris nėra guminis, kad mokėtų už viską, ko pageidaujama.


[1]                           Mirtingosios – visos, nedalyvaujančios gyvenimo trukmės pratęsimo – ilgaamžiškumo programose.

[2]                           Amžinosios – visos, dalyvaujančios gyvenimo trukmės pratęsimo – ilgaamžiškumo programose.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: